Внутрішня оптимізація сайту

Внутрішня оптимізація сайту

Внутрішня оптимізація сайту – це один з видів пошукової оптимізації сайту, а саме комплекс робіт на сайті, спрямований на покращення позицій сайту, по ключових словах у видачі (SERP) пошукових систем. І є першим кроком, який проводить SEO спеціаліст при просуванні сайту, без якого дуже важко попасти в ТОП, у середньо та висококонкурентних нішах.

Проведення внутрішньої оптимізації на сайті має призвести до збільшення вхідного цільового трафіку та покращити позиції сайту в результатах органічної видачі пошукових систем. Тому головною заданням внутрішньої оптимізації є допомогти пошуковим системам краще зрозуміти сайт та ідентифікувати його ключові слова, за якими потрібно показувати конкретні сторінки.

Що належить до внутрішньої оптимізації сайту?

Якщо казати простими словами, то це робота із тими областями сайту, на які ви можете безпосередньо впливати та проводити їх оптимізацію. До основних факторів відносяться:

 1. Пошук та використання ключових слів
 2. Створення релевантного контенту
 3. Оптимізація зображень
 4. Покращення E-A-T факторів
 5. Створення вихідних та внутрішніх посилань між сторінками сайту
 6. Написання мета-тегів title та description
 7. Створення зрозумілої структури сайту
 8. Розробка мобільної версії сайту
 9. Забезпечення стабільної та швидкої роботи веб-ресурсу

Ключові слова

Використання ключових слів – це найкращий спосіб показати пошуковим системам, що контент сайту релевантний конкретним запитам та на вашому ресурсі користувачі знайдуть відповіді на свої запитання.

ключові слова, keywords

Процес оптимізації контенту на сайті як раз передбачає те, щоб ключові слова із запиту користувача, були присутні у назві, текстах або заголовках сторінок вашого сайту.

Що б розпочати роботу з ключовими словами потрібно зібрати та створюється семантичне ядро сайту, ключові слова групуються у кластери та розробляється контент-план із написання матеріалу під них.

Такий підхід допоможе допоможе уникнути проблем із канібалізацією ключових слів, а також створити продуману структуру сайту.

Як працювати з ключовими словами

Декілька порад щодо використання та пошуку ключових слів:

 • Використовуйте спеціальні інструменти: на сьогоднішній день існує безліч різних сервісів і програм для пошуку ключових слів, які спрощують цей процес. Google Keyword Planner, SEMRush, Serpstat, SE Ranking тощо. З їхньою допомогою ви зможете знайти ключові слова для органічного пошуку, з високою частотністю, але низькою конкуренцією.
 • Створіть та ведіть блог: я, звичайно, дуже сумніваюся, що в 2022 році залишилися компанії, які не ведуть інформаційний блог. Це чудова можливість використовувати статті для покращення тематичного охоплення сайту за відібраними раніше ключовими словами.
 • Одне чи кілька слів на публікацію: кожну сторінку та контент на ній оптимізуйте лише під одне ключове слово. Можете використовувати групу з кількох слів, але у тому випадку, коли вони дуже близькі за змістом і можуть конкурувати між собою, якщо ви розділите їх на кілька статей.
 • Перевіряйте інтент ключових слів: перед початком оптимізації сторінки обов’язково перевіряйте інтент запитів від користувачів. Введіть потрібне ключове слово Google та перевірте першу сторінку видачі. Google завжди показує те, що люди хочуть бачити. Наприклад, ефективне локальне просування сайту неможливе без чіткого розуміння того, чи планують користувачі згодом відвідати вашу компанію чи ні.

Розміщення ключових слів на сторінці

Пошукові системи використовують ключові слова в якості індикаторів, що допомагають зрозуміти, яким запитам користувачів релевантний контент на сайті.

Розміщення ключових слів на сторінці

Важливо розміщувати ключові слова не тільки в тексті, а й в інших структурних елементах сторінок:

 1. Title: це назва сторінки, рекомендують розміщувати ключові слова якомога ближче до початку, але я не бачу в цьому сенсу.
 2. Description: опис, який разом із назвою сторінки формує сніпет та відображається в результатах SERP.
 3. Заголовок H1: назва сторінки, яка відображається на сайті та знаходиться зверху публікації.
 4. У перших 100 словах: не забудьте використати ключове слово у першій сотні слів або першому абзаці.
 5. Заголовки H2 – H4: обов’язкове використання ключових слів у 2-3 заголовках H2, далі за бажанням.
 6. Назва файлу та Alt-текст зображення: обидва фактори використовуються Google для ранжування зображень.
 7. URL-адреса сторінки: максимально стисла та лаконічна.
 8. Анкорний текст: використовуйте ключові слова в якості анкорів для внутрішніх та зовнішніх (значно рідше!) посилань.

Якісний та структурований контент

Потрібно створювати матеріал, який, по-перше, відповідатиме вимогам пошукових систем, а по-друге, буде легко читатись та буде зрозумілим для користувачів.

Дотримуватись цього балансу допоможе виконання наступних рекомендацій:

 • Використовуйте короткі речення. Не потрібно намагатись описати все, що ви хочете одним складним реченням. Краще розбийте його на декілька частин, які буде легше зрозуміти читачеві.
 • Розділяйте текст за допомогою абзаців. Суцільна стіна монотонного тексту буде ускладнювати сприйняття матеріалі. Тож використовуйте абзаци, логічно групуючи в них по 3-4 речення.
 • Обов’язково використовуйте заголовки та підзаголовки. Побудуйте логічну структуру матеріалу, поділивши його на частини, за допомогою заголовків H1, H2, H3 тощо. Це допоможе як читачам, так і пошуковій системі краще зрозуміти про що йде мова. Правильна структура сторінок важлива ще й тому, що тоді ваш контент зможе потрапити у фрагменти відповідей Google.
 • Не зловживайте ключовими словами. Логічно розподіліть ключові слова по всьому тексту та не використовуйте їх там, де це виглядатиме нелогічно. У випадку переспаму ключовими словами, пошукова система може просто песимізувати ваш матеріал та понизити його в результатах пошуку.
 • Використовуйте марковані списки. Ще один спосіб структурування матеріалу, який допоможе покращити його сприйняття як користувачами та і роботам пошукових систем.

Зображення та відеоконтент

Використання зображень, відеоматеріалів або інфографіків зробить вашу сторінку не лише привабливою, а також може покращити поведінкові фактори та загальний рівень зацікавленості відвідувачів сайту.

Вже понад 36% користувачів використовують пошук за допомогою зображень. Отже, якщо ви не приділяєте увагу цьому напрямку, то, можливо, втрачаєте додатковий трафік.

Дотримуйтесь детальної інструкції, яка допоможе правильно оптимізувати зображення на сайті. Декілька порад щодо цього процесу:

 • Зменште вагу картинок: використовуйте сучасні формати, такі як WebP чи JPG. Вони дозволяють зменшити вагу картинок на 75-95% практично без втрати якості.
 • Додайте alt текст: це текстова альтернатива вашому зображенню, яка з’явиться на екрані, якщо браузер не зможе завантажити картинку. Але набагато важливіше те, що Alt-назва використовується пошуковими системами, щоб краще зрозуміти, що саме зображено на картинці та є фактором ранжування зображень, тому при її написанні обов’язково використовуйте ключові слова.
 • Оптимізуйте назву файлу: вона має бути прописана латиницею та містити ключове слово або фразу.
 • Використовуйте унікальні та корисні картинки: кожне зображення має відповідати контенту, який розміщено на сторінці, доповнювати його та нести цінність для відвідувачів сайту. Також не варто використовувати завантажені з мережі чужі зображення, якщо ви хочете потрапляти в результат Google пошуку по картинках.

E-A-T фактори

ЕкспертністьАвторитетність та Достовірність. Це алгоритм, за допомогою якого пошукові системи оцінює якість контенту та авторитетність вашого сайту.

E-A-T фактори, E-A-T factors

Варто розглядати його як комплекс факторів, які в значній мірі впливають на рейтинг сайту. Як можна спробувати описати вимоги цього алгоритму до сайту та матеріалу:

 • Авторитетність та компетентність
 • Позитивна репутація та надійність
 • Якісний та корисний для користувачів контент, що створений кваліфікованими та компетентними спеціалістами.

Варто зазначити, що внутрішня та зовнішня оптимізація сайту спрямовані на роботу із цими метриками та їх покращення.

Зовнішня покращує їх за допомогою зворотних посилань, внутрішня оптимізація сайту це робить за рахунок великої кількості тематичного контенту та внутрішніх посилань.

Внутрішні посилання між сторінками сайту

Саме якісне внутрішнє лінкування сайту в значній мірі впливають на параметри E-A-T. Їх задача – поєднати між собою декілька сторінок, які є частиною одної теми. Чим більше матеріалів ви публікуєте, тим краще ви зможете зв’язати їх між собою за допомогою внутрішніх посилань.

Створюючи як зовнішні, так і внутрішні анкорні посилання, важливо використовувати правильні текстові описання. Для пошукової системи Google це буде сигналом, що ваш ресурс добре спеціалізується на конкретній темі й користувач зможе знайти на ньому відповіді на свої запитання та навіть більше.

Description та title сторінки

Ефективна внутрішня оптимізація сайту передбачає аналіз та коректне написання основних мета-тегів. Оскільки від цих важливих елементи в значній мірі залежить чи перейде користувач на ваш сайт із результатів SERP.

Мета-тег title

Дотримуйтесь основних правил написання title та description, під час проведення оптимізації сторінок сайту.

Назва вашої статті чи сторінки має максимально цілісно та коректно відображати те, що на ній може знайти користувач. Не потрібно вводити відвідувачів в оману, якщо матеріал не відповідає назві статті.

Поради по написанню title:

 • Кількість символів 50-60, слів не більше 7-8.
 • Містить ключове слово, під яке оптимізовано контент сторінки.
 • Чітко описує тему публікації та як вона допоможе користувачу із вирішенням його проблеми.
 • Містить слова, які підвищують цінність вашого продукту.
Мета-тег Description

На сьогоднішній день дескрипшн вже не впливає на ранжування сайту в пошукових системах, та не впливає на рейтинг сайту або його позиції. Тож його використовувати варто виключно як можливість покращити CTR сайту.

Рекомендації по написанню description:

 • Складається зі 150-160 символів.
 • Містить одне ключове слово у різних словоформах.
 • Найкращим чином описує зміст сторінки.
 • Складається з 2-3 простих речень.
 • Допомагає привернути увагу та зацікавити користувачів.

Логічна архітектура вебсайту

Правильна архітектура важлива для вашого ресурсу з двох причин:

 • Логічна та зрозуміла структура вебсайту забезпечить більш ефективне сканування та покращить індексацію сторінок сайту
 • Забезпечить кращу навігацію та позитивний досвід користувачів під час взаємодії зі сторінками вебсайту

Найкращим варіантом на сьогоднішній день є саме ієрархічна структура сайту, яка дозволяє користувачам легко знаходити потрібну інформацію, а для пошукової системи ваш сайт виглядатиме логічним та структурованим.

Швидкість завантаження сайту

Це один із ключових факторів які впливають на рейтинг сайту. Низька швидкість роботи сайту буде призводити до того, що користувачі його просто закриватимуть, що в свою чергу негативно вплине на позиції та пошуковий рейтинг вебсайту.

Рекомендована швидкість завантаження сайту, згідно звіту Google Core Web Vitals, постійно змінюється та на сьогоднішній день вона не має перевищувати 2.5 секунд.

Якщо коротко, то швидкість завантаження можна зменшити наступним шляхом:

 • Оптимізувати зображення.
 • Використовувати кеш-пам’ять браузера.
 • Зменшити кількість перенаправлень.
 • Увімкнути стиснення даних.

Адаптивність та мобільна версія вебсайту

Згідно останньої статистики за 2021 рік, обсяг інтернет-трафіку з мобільних пристроїв склад 54% від загального об’єму. Тому цілком логічно, що для пошукових систем пріоритетними є сайти з адаптивним дизайном, коли ми говоримо про результати пошуку з мобільних пристроїв.

Так, досягти високих результатів все ще можливо і без мобільної версії, але тенденції наполегливо говорять про те, що саме за нею майбутнє пошукового трафіку.

Висновки

Внутрішня оптимізація сайту – один із трьох основних напрямків, які забезпечують ефективне просування сайту. Складається із наступних процесів:

 1. Робота з ключовими словами
 2. Оптимізація текстів та контенту згідно вимог пошукової системи
 3. Оптимізація зображень та відеоматеріалів
 4. Робота із внутрішніми посиланнями
 5. Робота з E-A-T факторами
 6. Створення правильної архітектури вебсайту
 7. Коректне використання метатегів title та description
 8. Покращення швидкості роботи сайту
 9. Створення мобільної версії сайту